5 kroków do lśniącej karoserii: Dekontaminacja lakieru

image

Dekontaminacja lakieru to proces, który usuwa z powierzchni lakieru drobne zanieczyszczenia, takie jak cząstki asfaltu, smoła, lotna rdza, asfalt, pozostałości po szkodnikach, osady metaliczne z klocków hamulcowych, tarcz i tarcz. Mogą być one trudne do zauważenia, ale mogą negatywnie wpływać na wygląd i głębię karoserii samochodu. Ważne jest, aby przynajmniej raz w roku odkazić lakier. Dzieje się to przed nałożeniem wosku lub powłok lakierniczych. Jak to się robi? Wszystko, co musisz wiedzieć o naszym wpisie!

Mycie wstępne, usuwanie (smoły i asfaltu), usuwanie (pyłu hamulcowego), glinkowanie i mycie końcowe to etapy dekontaminacji. Dzięki temu karoseria odzyskuje swój blask i chroni się przed czynnikami korozyjnymi.

1. Przygotowanie do dekontaminacji lakieru: Umyj samochód

Pierwszym krokiem w usuwaniu zanieczyszczeń lakieru jest umycie samochodu. Profesjonalni kosmetolodzy samochodowi zalecają mycie samochodu w dwóch etapach. W pierwszej kolejności należy umyć karoserię samochodu za pomocą aktywnej piany. Silnie skoncentrowana formuła tego środka zmiękcza zabrudzenia i przygotowuje lakier do dalszych zabiegów. Zacznij od naniesienia aktywnej piany na najbardziej zabrudzone miejsca (tj. Zacznij od naniesienia aktywnej piany na najbardziej zabrudzone miejsca, tj. progi, dół drzwi, a następnie przejdź do dachu. Spłukać preparat w ten sam sposób. Do wykonania tego procesu potrzebny będzie odpowiedni sprzęt - myjka ciśnieniowa i pistolet do piany.

Drugi etap polega na czyszczeniu zasadniczym. Czyszczenie zasadnicze najlepiej wykonywać metodą "na dwa wiadra". Zmniejsza to prawdopodobieństwo przypadkowego zarysowania lakieru. Możesz zacząć od dokładnego spłukania samochodu, jeśli nie używałeś aktywnej piany do wstępnego czyszczenia. Przygotuj dwa wiadra. Następnie napełnij jedno wiadro ciepłą wodą. Następnie rozcieńcz szampon samochodowy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Drugie wiadro powinno być wypełnione tylko wodą. Posłuży ona do zmycia wszelkich cząstek brudu lub szmatek, które mogłyby spowodować mikrouszkodzenia lakieru.

Okrężnymi ruchami myjemy samochód od góry do dołu, zaczynając od dachu i kierując się w stronę zderzaków i progów. Użyj silnego strumienia do spłukania detergentu i osusz samochód ręcznikiem z mikrofibry.

Aktywna piana może być użyta do umycia samochodu

2. Usuwanie smoły i asfaltu

Drugim krokiem w odkażaniu lakieru jest usunięcie zabrudzeń mineralnych, smoły i pozostałości asfaltu. Substancje te gromadzą się najczęściej na bagażniku i dolnych częściach drzwi. Do usuwania tego typu zabrudzeń stosuje się środki zwane smołowcami. Aplikacja preparatu jest prosta. Należy spryskać niewielką powierzchnię karoserii samochodu, poczekać aż substancje aktywne rozpuszczą brud, a następnie przetrzeć powierzchnię miękką szmatką. Pozostałości spłukać wodą. Do pozostałości po kleju, takich jak klej, idealne są zmywacze smoły na bazie olejków cytrusowych. Naklejki lub winietki umieszczane na przedniej szybie.

3. Usuwanie zanieczyszczeń metalicznych

Następnie musimy zająć się niezwykle trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami metalicznymi. Zaliczamy do nich pył z klocków lub tarcz hamulcowych, który osadził się na felgach drzwi i dolnych elementach. Tego typu zanieczyszczenia są nie tylko nieestetyczne, ale mogą również przyspieszać korozję. Warto więc regularnie się ich pozbywać. W tym celu można zastosować preparaty odżelaziające. Często nazywane są "krwawymi", ponieważ w kontakcie z metalicznymi zanieczyszczeniami zmieniają kolor na krwistoczerwony. Z deironizatorów korzysta się w taki sam sposób jak z preparatów do usuwania smoły i asfaltu. Należy spryskać zabrudzoną powierzchnię, odczekać chwilę, a następnie spłukać.

4. Szczotkowanie lakieru

Glinkowanie jest czwartym etapem dekontaminacji lakieru. Glinkowanie jest czwartym etapem dekontaminacji lakieru. Polega na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń, których usunięcie chemiczne nie jest możliwe. Czasami zanieczyszczenia są tak głęboko osadzone w lakierze, że nie jest to widoczne gołym okiem. Dopiero po potarciu go dłonią można wyczuć chropowatą powierzchnię. Nabłyszczanie może ją wygładzić i przywrócić samochodowi blask i głębię koloru.

Do tego celu używa się glinki lakierniczej. Ma ona strukturę podobną do plasteliny. Po rozgrzaniu można nadać jej dowolny kształt. Cała procedura opisana jest w artykule Jak zrobić glinkę lakierniczą.

5. Końcowe mycie samochodu

Samochód należy umyć jeszcze raz, aby usunąć pozostałości glinki. Na koniec należy osuszyć karoserię miękkim ręcznikiem. Najlepiej nie dopuszczać do suszenia samochodu na słońcu, gdyż może to spowodować nieestetyczne smugi lub tzw. plamy wodne. Na tym kończy się proces dekontaminacji lakieru samochodowego.

Czy odkażanie lakieru jest warte wysiłku?

Dekontaminacja jest jedyną metodą, która pozwala pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, nawet tych uporczywych. Wymaga to cierpliwości i czasu, ale efekty są tego warte. Karoseria odzyska swój blask i wartość. Warto to zrobić, jeśli szukasz sprzedać swój samochód. Istnieje duża szansa, że uda Ci się znaleźć kupca i być może zarobić więcej. Jeśli planujesz woskowanie lub polerowanie farby, ważne jest, aby odkazić farbę.