Jak dbać o powłokę ceramiczną?

image

Czy chcesz, aby wygląd Twojego samochodu był jak nowy? Powłoka ceramiczna ochroni lakier Twojego samochodu! Pokażemy Ci jak dbać o powłokę ceramiczną, aby zapewnić jej długą żywotność.

Niezabezpieczony lakier samochodowy może wchłaniać wodę i brud, co może prowadzić do zmatowienia i zarysowań. Samochód wkrótce będzie wyglądał na zużyty. Nie jest to prawdą w przypadku samochodów z powłoką ceramiczną. O ile właściciele odpowiednio o nie dbają, dopuszczalne jest mycie warstwy ochronnej specjalistycznymi preparatami.

Powłoka ceramiczna ma wiele zalet

Kto nie chciałby mieć lśniącego, nowego samochodu przez wiele lat? To spełnienie marzeń o tym, jak wygląda, gdy wyjeżdża z salonu. Problem w tym, że to marzenie może szybko zamienić się w koszmar. Tak łatwo jest uszkodzić lakier! Łatwiej jest uszkodzić lakier, im starszy jest samochód. Farby na bazie wody są dziś bardziej przyjazne dla środowiska niż twarde farby ołowiane sprzed lat. Jednak mogą one być kruche. Trudno jest utrzymać karoserię w dobrym stanie bez odpowiedniej ochrony.

Dlatego właśnie stworzono powłokę ceramiczną! Powłoka ceramiczna ma za zadanie zwiększyć twardość i odporność lakieru na degradację. Poprawia również wygląd lakieru. Powłoka ceramiczna nadaje lakierowi połysk i pogłębia jego kolor. Chroni lakier przed promieniami UV, kwaśnymi deszczami, solą drogową, ptasimi odchodami i innymi czynnikami środowiskowymi. Zapobiega również przywieraniu brudu i jego głębokiemu wnikaniu. Dobra powłoka ceramiczna ochroni lakier przed kamykami i solą drogową.

Jak dbać o powłoki ceramiczne?

Powłoki ceramiczne wymagają specjalnego traktowania. Jeśli się postarasz, uzyskasz niesamowitą ochronę dla swojego samochodu, nawet do pięciu lat. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż zwykłe woskowanie. Warto podjąć ten wysiłek!

Właściwe mycie

Możesz myć samochód rzadziej ze względu na antystatyczne i hydrofobowe właściwości powłoki ceramicznej. Nadal jednak należy poświęcać jej dużo uwagi i wysiłku podczas mycia. Nie należy korzystać z myjni automatycznych! Lepiej zrobić to w warunkach salonowych. Mycie powinno przebiegać w kilku etapach.

Pierwszym z nich jest aktywna piana. Ma ona za zadanie rozpuścić brud i go zmyć. Detailerzy stosują wtedy mycie "na dwa wiadra". Dlaczego dwa wiadra? W jednym wiadrze powinna znajdować się czysta woda, a w drugim woda z szamponem o neutralnym pH,. Powinieneś mieć dwa wiadra. W jednym wiadrze powinna znajdować się czysta woda, a w drugim woda z szamponem o neutralnym pH. Zapobiegnie to przedostawaniu się brudu z powrotem na lakier samochodowy. Do czyszczenia najlepsze są miękkie rękawiczki z mikrofibry. Nie pozostawią one żadnych zadrapań ani włókien, a ich noszenie jest bardzo wygodne.

Umyj całą powierzchnię, zaczynając od góry, a kończąc na dole. Najpierw umyj każdą sekcję wodą z szamponem, a następnie spłucz czystą wodą. Myjka ciśnieniowa jest teraz gotowa do dokładnego płukania. Myjka ciśnieniowa powinna zostać ponownie wypłukana. Delikatnie wysuszyć odzież. Pomocny może być chłonny ręcznik z mikrofibry. Jest on gruby, puszysty i miękki, więc nie porysuje Twojego samochodu.

Odnawianie powłoki

Po dokładnym umyciu lakieru warto potraktować go preparatem, który odnawia i odświeża powłokę ceramiczną. Producenci zalecają, aby takie produkty stosować w odstępach półrocznych lub kwartalnych. Preparat jest łatwy w aplikacji. Wystarczy rozpylić lakier na dołączony do zestawu aplikator z mikrofibry. Następnie służy on do polerowania lakieru w celu uzyskania wysokiego połysku. Lakier można wysuszyć suchą szmatką. Ta czynność jest idealna dla entuzjastów motoryzacji. Muszą tylko pamiętać, aby robić to w cieniu.