Co to jest powłoka ceramiczna? Jak o nią dbać?

image

Lakier samochodowy jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne, zabrudzenia, zarysowania i inne czynniki środowiskowe. Powłoka ceramiczna jest jednym ze sposobów ochrony karoserii Twojego samochodu. Czym jest powłoka ceramiczna i jakie są jej zalety? Oto odpowiedź.

Czym jest powłoka ceramiczna dla lakieru?

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska sprawiły, że malowanie samochodów farbami zawierającymi ołów lub toluen stało się nielegalne. Lakiery te zostały zastąpione lakierami wodorozcieńczalnymi.

Oznacza to, że lakier w nowych samochodach będzie łatwiejszy do czyszczenia niż w starszych modelach. Jest on zatem mniej odporny na warunki atmosferyczne i zarysowania.

Aby przedłużyć żywotność lakieru i lepiej go chronić, można zastosować powłokę ceramiczną. Ten specjalny preparat jest wykonany przy użyciu nanotechnologii. Lakier samochodowy jest wiązany z powłoką ceramiczną. Na karoserii samochodu tworzy się warstwa ochronna. Jej grubość może wynosić nawet kilka mikronów.

Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier samochodowy?

Powłoka ceramiczna chroni lakier na wiele sposobów. Ma ona właściwości hydrofobowe. Ponieważ woda nie osadza się na karoserii, lecz spływa po niej, utrudnia to przyleganie brudu do karoserii. Ułatwia to pozbycie się brudu i może sprawić, że rzadziej będziemy odwiedzać myjnię samochodową.

Poprawią się również właściwości antykorozyjne lakieru. Lakier będzie bardziej odporny na działanie środków chemicznych i ptasich odchodów. Sól drogowa nie będzie powodować tak dużych szkód na samochodzie, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej.

Powłoki ceramiczne na samochodach wydobywają głębię i piękno lakieru. Nabiera on bardziej wypolerowanego wyglądu i jest teraz szklisty. Powłoka ceramiczna sprawia, że karoseria jest bardziej odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Lakier nie blaknie.

Powłoka nałożona na lakier zmniejszy szansę na pojawienie się odprysków lub mikro zarysowań na karoserii samochodu. Nie oznacza to jednak, że karoseria będzie odporna na poważniejsze uszkodzenia mechaniczne, tak jak to było przed nałożeniem folii. Powłoka nie uchroni przed wypadkami parkingowymi czy zarysowaniami kluczami, ale sprawi, że lakier będzie bardziej trwały.

Powłoki ceramiczne charakteryzują się dużą trwałością. Przy odpowiednim dbaniu o nią może ona wytrzymać nawet 10 lat.

Jakie są dostępne różne rodzaje powłok ceramicznych?

Dwa główne składniki powłok ceramicznych to tlenek krzemu (lub tlenek tytanu). Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie atesty. Jednym z nich jest SGS, przyznawany przez Societe Generale de Surveillance w Szwajcarii, która specjalizuje się w certyfikacji.

Innym ważnym aspektem do rozważenia jest twardość. Skala ołówkowa jest powszechnie stosowana w przypadku powłok ceramicznych. Klasa 9H jest używana do identyfikacji produktów wysokiej jakości.

Powłoki ceramiczne mogą być klasyfikowane nie tylko na podstawie jakości. Ważne jest również uwzględnienie właściwości i zastosowania. Na przykład, preparat może mieć lepsze właściwości hydrofobowe, ale gorsze parametry dotyczące głębi koloru. Możliwa jest też sytuacja odwrotna - farba będzie gorzej odpychać wodę, ale zapewniać ciekawszy wygląd. Różnica między skutecznością a efektem jest tym mniejsza, im lepsza jest powłoka.

Powłoki ceramiczne mogą być stosowane do malowania elementów plastikowych lub okien. Preparatami ceramicznymi można pokrywać zaciski hamulcowe i felgi, co ułatwia usuwanie osadów z klocków.

Jak dbać o samochód z powłoką ceramiczną?

Powłoka ceramiczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy ją co jakiś czas "zdzierać", czyli poddawać zabiegom, które pozwolą jej zachować właściwości hydrofobowe.

Aby zapobiec gromadzeniu się brudu i chronić powłokę ceramiczną, samochód należy myć wodą przynajmniej raz w tygodniu. Do bardziej szczegółowego detailingu należy używać wysokiej jakości kosmetyków samochodowych, które mają neutralne pH.

Aktywną pianę nakładamy na karoserię, gdy jest ona jeszcze wilgotna. Ważne jest, aby spłukać pianę zaraz po wyschnięciu. Do czyszczenia używaj gąbki. Wykonuj ruchy prostopadłe. Do akcesoriów samochodowych przydadzą się ściereczki z mikrofibry.

Wosk nie powinien być stosowany na samochodach z powłoką ceramiczną. Może on spowodować uszkodzenie parametrów ochronnych. Unikaj myjni automatycznych. Lepiej użyć quick detailera do usunięcia drobnych, ale potencjalnie niebezpiecznych zabrudzeń powłoki, takich jak ptasie odchody czy osady po owadach.

Jaki jest koszt powłoki ceramicznej?

Koszt powłoki ceramicznej będzie zależał od wielu czynników. Należą do nich wielkość samochodu oraz to, czy chcesz zastosować preparat na szyby, felgi i plastiki. Ważnym czynnikiem jest również aktualny stan powłoki lakierniczej.

Przed zastosowaniem preparatu powinna być w jak najlepszym stanie. Musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona przed nałożeniem preparatu. Czasami konieczne jest dokonanie drobnych poprawek w lakierze. Często przed nałożeniem powłoki ceramicznej karoseria jest polerowana. Koszt całej usługi może być niższy w przypadku starszych samochodów ze względu na mniejszy nakład pracy związany z wstępnym przygotowaniem. Koszt powłoki ceramicznej to około 1500 do 5000 zł.

Jakie są wady powłoki ceramicznej na samochodzie?

Powłoki ceramiczne mają jedną zasadniczą wadę: cenę. Warstwa ta przedłuży żywotność lakieru i zmniejszy koszty utrzymania go w czystości. Powłoka ceramiczna może być opłacalna w przypadku starszych samochodów. Koszt usługi może być porównywalny z całkowitą wartością samochodu.

Na uszkodzonym lakierze nie powinno się stosować powłoki ceramicznej. Powłoka ceramiczna może również podkreślić niedoskonałości samochodu. Czasami trzeba będzie wziąć pod uwagę koszt korekty lakieru.

Jak już powiedzieliśmy, powłoki ceramiczne na samochodach wymagają odpowiedniej konserwacji. To również może wiązać się z wydatkami finansowymi. Nie da się jej założyć i zapomnieć o niej na kilka lat.

Szukając najlepszej oferty nie należy kierować się wyłącznie ceną. Dobra fabryka powinna oferować kilkuletnią gwarancję na powłoki ceramiczne.