Wielu kierowców jest sfrustrowanych rysami na lakierze swojego samochodu. Mogą one powstać w wyniku przypadkowego otarcia lub normalnej eksploatacji samochodu. Niektóre z nich nie są możliwe do usunięcia bez profesjonalnej pomocy. W poniższym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na usuwanie rys z lakieru oraz dowiemy się, dlaczego warto często wykonywać takie zabiegi.
Wielu kierowców boryka się z problemem porysowanej karoserii samochodu. Nie jest to wynik złych nawyków jazdy. Rysy na lakierze mogą powstać również od normalnej jazdy. Warto dowiedzieć się, jak można je usunąć ze swojego samochodu. Wpływają one na wygląd i stan samochodu.
Każdy kierowca w końcu będzie miał do czynienia z zarysowaniami na lakierze, niezależnie od tego, jak bardzo jest ostrożny. Tylko samochody, które zostały świeżo odebrane z salonu mogą pochwalić się nieskazitelnie czystą, gładką karoserią. Cała reszta to, mówiąc potocznie, "rysy", które powstają w trakcie eksploatacji. Często nie chodzi tu o zadrapania czy otarcia, które mogą powstać na skutek stłuczek czy otarć na parkingu. Istnieją co najmniej dwa powody, dla których może dojść do zarysowania lakieru:
Lakier samochodowy składa się z kilku warstw: podkładu, powłoki antykorozyjnej, warstwy farby podkładowej i bazowej (tj. jest to warstwa najbardziej zbliżona do rzeczywistego koloru i najcieńsza. Na końcu znajduje się warstwa lakieru bezbarwnego. Można usunąć rysy z samochodu bez malowania, jeśli nie dotarły one do powłoki bezbarwnej. Jak usunąć zarysowania z samochodu w tej sytuacji. Istnieje kilka sposobów na usunięcie rys z samochodu, ale my skupimy się na dwóch głównych: woskowanie kolorowym woskiem i polerowanie pastami lekko ściernymi.
Chociaż ręczne polerowanie może być żmudne, można to zrobić dobrze na własną rękę i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Musisz wysuszyć i odtłuścić powierzchnię przed rozpoczęciem pracy. Nałóż cienką warstwę za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki, aby usunąć zarysowania z lakieru. Nałóż na powierzchnię pastę Sonax i wcieraj ją okrężnymi ruchami. Wykończ polerowanie powierzchni miękką szmatką i pozostaw do wyschnięcia na 30-40 sekund.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg może wyeliminować wady karoserii takie jak hologramy i przebarwienia. W przypadku nieco większych zarysowań można użyć gąbek o różnym stopniu twardości. Zacznij od twardej gąbki, aby usunąć ślady zarysowań, a następnie zakończ miękką gąbką, aby nabłyszczyć powierzchnię. Aby poprawić poślizg, pastę do zarysowań można nakładać na sucho (lub lekko zwilżoną). Nie należy polerować w bezpośrednim świetle słonecznym.
Woski koloryzujące mogą być używane do korekty zarysowań lakieru oraz do amatorskich poprawek. Produkty te często oparte są na nanotechnologii, dzięki czemu są trwałe i łatwe w użyciu. Utrudniają osadzanie się brudu i zanieczyszczeń na powierzchni samochodu, dzięki czemu są łatwe w czyszczeniu. Woski koloryzujące zawierają pigment, który posiada odpowiedni kolor. Pigment ten służy do maskowania drobnych zarysowań i otarć. Wnika on w pigment zastępując utracony lakier.
Zacznij od dokładnego umycia i osuszenia miejsca. Do osuszenia użyj ściereczki z mikrofibry. Przez około 2 minuty potrząsaj pojemnikiem z woskiem. Następnie umieść preparat na wilgotnej ściereczce. Rozprowadź go kolistymi ruchami po całej powierzchni. Warto użyć grubszej warstwy wosku, aby zakryć wszelkie widoczne defekty. Na koniec wypoleruj samochód za pomocą ściereczki z mikrofibry. Prawidłowo nałożony wosk koloryzujący chroni lakier przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także zabezpiecza go przed zmatowieniem czy blaknięciem koloru. Ważne: Kolor lakieru i wosku nie musi się zgadzać. Wystarczy, że odcienie będą takie same.
Usunięcie rys z lakieru nie tylko poprawi wygląd auta, ale także wpłynie na jego odporność na warunki atmosferyczne i szkodliwe działanie korozji. Warto takie zabiegi wykonywać często. Zobacz na nocar.pl woski koloryzujące i pasty polerskie, dzięki którym pozbędziesz się nieestetycznych rys!