Dowody z kamer samochodowych "zmieniają reguły gry" dla policji

image
Udostępnij Facebook Twitter

Aż 89 nagrań wideo z kamery rozdzielczej dotyczących domniemanych wykroczeń motoryzacyjnych było przekazywanych do sił policyjnych każdego dnia w 2019 roku, wynika z danych przeanalizowanych przez RAC.

W sumie 32 370 fragmentów materiału filmowego zostało otrzymanych przez 24 siły policyjne, które przyjmują dowody wideo wykroczeń drogowych od członków społeczeństwa - dwukrotnie więcej niż liczba odnotowana w 2018 roku (15 159).

Materiał filmowy przekazany policji dotyczył następujących wykroczeń: niebezpieczna jazda, nieostrożna jazda / jazda bez należytej uwagi i ostrożności, jazda zbyt blisko rowerzystów, naruszanie czerwonych świateł drogowych, naruszanie podwójnych białych linii, naruszanie znaków "zakaz wjazdu", nielegalne korzystanie z ręcznego telefonu komórkowego i dowody na pojazdy najwyraźniej bez MOT.

Dane z wniosku RAC o dostęp do informacji pokazują również, że jedna czwarta z nich (25% - 8 148) zakończyła się wniesieniem oskarżenia.

Siły policyjne coraz bardziej ułatwiają kierowcom i innym użytkownikom dróg przekazywanie nagrań z kamer, na których widać podejrzanych łamiących przepisy, ponieważ wszystkie 44 brytyjskie siły policyjne akceptują obecnie nagrania z kamerek samochodowych, a zdecydowana większość z nich udostępnia je online za pośrednictwem swoich stron internetowych.

"Nawet przed spadkiem liczby policji drogowej egzekwującej przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, praworządni kierowcy byli często sfrustrowani, że nigdy nie było tam funkcjonariusza, który zająłby się naruszeniami, których byli świadkami", powiedział rzecznik RAC ds. bezpieczeństwa drogowego Simon Williams.

"Pojawienie się kamer na desce rozdzielczej, telefonów z kamerami i kamer na kaskach zmieniło reguły gry, ponieważ kierowcy mogą teraz łatwo przesłać materiał filmowy do prawie każdej jednostki policji.

"Ponieważ tak wielu kierowców i rowerzystów korzysta teraz z kamer na desce rozdzielczej i kasku, każdy użytkownik drogi musi być bardzo świadomy, że wszelkie jego działania niezgodne z prawem mogą skończyć się na policji.

"Niektórzy nieuchronnie przekonają się o tym w trudny sposób, podczas gdy inni, miejmy nadzieję, będą coraz bardziej świadomi tego faktu.

"Jeśli chodzi o to, jak skuteczne są kamery rozdzielcze z punktu widzenia egzekwowania prawa, nasz wniosek o udzielenie informacji pokazuje, że jedno na cztery przesłane nagrania prowadzą do udanego oskarżenia".

Największa liczba potencjalnie ściganych przestępstw w 2019 roku została złożona do The Met Police (8,082). Surrey miało drugi najwyższy tally z 3,542, a następnie West Midlands - 3,242 na trzecim miejscu i Gwent - 3,037 - na czwartym. Greater Manchester otrzymał piątą najwyższą liczbę filmów z dashcam z 2,940.