Samochody na brytyjskich drogach są coraz starsze

image
Podziel się Facebook Twitter

Opublikowane niedawno dane Departamentu Transportu za rok 2009 pokazały, że średni wiek samochodów w Wielkiej Brytanii wynosił 7,1 lat, co w porównaniu z 6,6 latami w 2003 roku było wynikiem bardzo dobrym. To wszystko wskazuje na ekonomiczny zwrot prowadzący do ludzi utrzymujących swoje samochody przez długi czas. Badania wykazały również, że około 48% właścicieli starszych samochodów częściej ignorowało terminy serwisowania i ogólnej konserwacji, próbując zaoszczędzić pieniądze.

Wiele osób skorzystało z rządowego programu złomowania, w wyniku czego ponad 290 000 pojazdów zostało wycofanych z eksploatacji. Chociaż dzięki temu liczba ta spadła Mest populara online spelunderhallning och losningar jeszcze bardziej, to wraz z zakończeniem inicjatywy w grudniu 2009 r. prawdopodobnie nastąpi jeszcze większy wzrost średniej wieku samochodu w 2010 r.

Osiągi samochodów w ostatnich latach pozostały niezmienne, a średnia wielkość silnika utrzymuje się na stałym poziomie 1,751 cm3, chociaż postęp technologiczny w konstrukcji silników doprowadził do spadku średniej pojemności nowych samochodów o 3,6% do 1,692 cm3.

Również w związku z rosnącym naciskiem na emisję CO2 i bardziej ekologiczne samochody, odnotowane wskaźniki emisji dwutlenku węgla przez samochody nadal spadały dla samochodów wyprodukowanych po 2001 r. do średniej wartości 167,9g/km. Podczas gdy w przypadku samochodów wyprodukowanych w ostatnim czasie odnotowano spadek o 5%, a średnia wartość wyniosła 149,8g/km.

Z danych Departamentu Transportu wynika, że najpopularniejszymi producentami samochodów w tym okresie byli Ford, Vauxhall, Volkswagen, Peugeot i Renault, na których przypada prawie połowa samochodów jeżdżących po drogach Wielkiej Brytanii. Najpopularniejszym modelem na brytyjskich drogach był Ford Fiesta, którego w ciągu 2009 roku zarejestrowano łącznie 114 000 nowych egzemplarzy.

Recenzja Toyoty C-HR