Zmotoryzowani dotknięci kryzysem kosztów utrzymania

image
Share
  • Facebook
  • Twitter

Więcej niż jeden na trzech kierowców ograniczył podróże samochodem od początku roku, ponieważ kryzys kosztów życia zaczyna gryźć, wynika z nowych badań.

Badanie przeprowadzone dla Kwik Fit, wiodącej brytyjskiej firmy zajmującej się serwisem i naprawą samochodów, ujawnia, że 35% kierowców ograniczyło podróże samochodem, które opisują jako "nieistotne".

Kierowcy samochodów z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym są dwa razy bardziej skłonni do ograniczenia takich podróży niż kierowcy pojazdów elektrycznych (EV) lub hybrydowych (odpowiednio 40% vs 22%).

Więcej niż jeden na pięciu kierowców (21%) twierdzi, że świadomie starał się jeździć płynniej lub mniej agresywnie, przy czym 14% twierdzi, że jeździło wolniej na wszystkich trasach, a 17% - że na niektórych.

W sumie siedmiu na dziesięciu (69%) kierowców zmieniło swoje zachowanie od początku 2022 roku.

Badania Kwik Fit wykazały również, że 17% kierowców samochodów elektrycznych lub hybrydowych zamieniło w tym roku samochód z silnikiem diesla lub benzynowym.

Niektórzy właściciele samochodów dokonali jeszcze bardziej drastycznej zamiany - 4% stwierdziło, że w tym roku sprzedało swój samochód i nie wymieniło go na inny.

Wyniki badania pokazują, że wpływ rosnących kosztów nie jest jednolity w różnych grupach - kierowcy poniżej 35 roku życia są ośmiokrotnie bardziej skłonni sprzedać swój samochód i nie wymienić go na nowy niż kierowcy powyżej 55 roku życia.

Rosnące koszty jazdy skłoniły niektórych kierowców do przyjęcia dobrych nawyków w zakresie konserwacji samochodu - 10% stwierdziło, że zaczęło regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, podczas gdy nieco większy odsetek (11%) opróżnił bagażnik samochodowy z wszelkich ciężkich przedmiotów, a 3% kierowców zdemontowało bagażniki dachowe, belki lub bagażniki rowerowe, które zwykle trzymają na swoim samochodzie.

"Zachęcamy wszystkich kierowców do upewnienia się, że ich samochód działa tak wydajnie, jak to tylko możliwe, a w szczególności do podjęcia działań, które nic nie kosztują - upewnienia się, że ich opony mają prawidłowe ciśnienie i że samochód nie cierpi z powodu niepotrzebnego ciężaru w bagażniku lub oporu na dachu", powiedział Roger Grigg z Kwik Fit.

"Pozornie małe środki mogą mieć duży wpływ na zużycie paliwa i oczywiście posiadanie prawidłowego ciśnienia w oponach pomoże również przedłużyć żywotność opony poprzez zmniejszenie jej przedwczesnego zużycia".

Recenzja Toyoty C-HR