Najważniejsze wskazówki dotyczące zakupu używanego samochodu

image
Share
  • Facebook
  • Twitter

Zakup używanych samochodów może być ryzykownym przedsięwzięciem w najlepszym czasie, więc oprócz kopania czterech opon i odbijania maski, na jakie inne rzeczy powinieneś zwrócić uwagę?

Na początek należy upewnić się, że budżet na samochód został odpowiednio zaplanowany. Nie zapomnij o wszystkich tych dodatkach, takich jak podatek, ubezpieczenie i ewentualne naprawy. Sprawdź ceny na stronie internetowej porównującej samochody używane i upewnij się, że nie przepłacasz.

Nie bój się zapytać o historię serwisową samochodu i sprawdź, czy jego dokumentacja jest prawidłowa. Zawsze bierz używany samochód na przejażdżkę, aby zorientować się, jak się zachowuje. Przetestuj hamulce, bieg wsteczny i sprawdź światła, aby upewnić się, że wszystkie działają.

Daj samochód dobry raz na w dobrym świetle, i zrobić punkt sprawdzania powierzchni dla wszelkich oznak rdzy lub pęcherzy farby. Wejdź na ręce i kolana, spójrz pod spód, sprawdź parapety, nadkola i zderzaki. Spójrz na karoserię pod kątem źle zakończonych prac naprawczych, dziwnych kolorowych paneli lub wypełniaczy. Plamy są zdecydowanie warte uwagi, ponieważ są to prawdopodobne oznaki wycieków.

Odpal silnik, posłuchaj czy nie ma dziwnych odgłosów, sprawdź kontrolkę oleju, olej na bagnecie i zbiornik płynu chłodzącego. Kolor płynów może dać ci wskazówkę o nadchodzących problemach. Zobacz jak działa skrzynia biegów, sprawdź czy biegi zmieniają się płynnie i sprawdź czy nie ma szarych lub czarnych spalin.

Nie spiesz się z oglądaniem samochodu; w końcu za kilka minut może być twój. Nie chcesz, aby pierwszą osobą, której o nim powiesz, był mechanik z garażu, gdy się zepsuje.

I co najważniejsze, sprawdź szczegóły samochodu i historię, takie jak data MOT, rejestracje przebiegu, czy był w wypadku itp. poprzez stronę taką jak Carcheck.