DB5 Jamesa Bonda - książka, która ma licencję na dreszczyk emocji

image
Share
  • Facebook
  • Twitter

Jest to dość bezpieczne, aby powiedzieć, że ten artykuł nie wymaga spoiler alert, ponieważ wszyscy szanujący się fani Bonda będą widzieć No Time to Die do teraz.

DB5 Jamesa Bonda to pierwsza oficjalna, dogłębna historia kultowego Aston Martina 007, która została opublikowana w związku z wydaniem pod koniec 2021 roku 25. filmu o Jamesie Bondzie, Nie czas umierać, w którym samochód zajmuje poczesne miejsce.

To pierwszy raz, kiedy EON Productions, twórcy filmów o Jamesie Bondzie, autoryzowali książkę o DB5, który zadebiutował w filmie Goldfinger z 1964 roku i pojawił się w kolejnych ośmiu filmach o 007.

Książka została starannie opracowana w ścisłej współpracy z EON i Aston Martin i czerpie z archiwów obu firm. Zawiera storyboardy, schematy, materiały projektowe oraz wiele rzadkich i pięknych fotografii, które ukazują każdy szczegół samochodu, od nadkoli po wydech.

W książce znajdują się również przedmowy gwiazdora 007, Daniela Craiga, producenta Jamesa Bonda, Michaela G. Wilsona oraz dyrektora kreatywnego Astona Martina, Marka Reichmana.

Książka, zawierająca 320 zdjęć na 280 stronach, obejmuje całą historię, począwszy od początkowych listów producentów Bonda do Astona Martina, po szczegółowe opisy modyfikacji samochodu na potrzeby filmu Goldfinger, w tym oryginalne rysunki EON i rzadkie zdjęcia obsady i ekipy w Szwajcarii.

Dalej opisana jest fascynująca historia DB5, które wyruszyły w trasę, oraz każde kolejne pojawienie się tego modelu w filmach o Bondzie, łącznie z wewnętrzną historią tego, jak został on pozornie zniszczony w Skyfall, zanim powrócił w triumfie w No Time To Die.

Krótko mówiąc, ta wspaniała książka nie pozostawia kamienia na kamieniu. Kto by pomyślał, że kierownictwo Astona Martina trzeba będzie namawiać do wypożyczenia samochodu na potrzeby filmu? Podobno sądzili nawet, że będzie ich to kosztowało "więcej niż było warte", ponieważ podejrzewali, że samochód zostanie zwrócony z zadrapaniami i wgnieceniami.

Książka jest również pełna fascynujących faktów. Na przykład, ten sam DB5 (posiadający identyczną tablicę rejestracyjną BMT 216A jak samochód 007 w Goldfingerze) pojawił się również w odcinku The Saint w ITV w styczniu 1964 roku (z udziałem trzeciego Jamesa Bonda, Rogera Moore'a).

DB5 Jamesa Bonda to także drobiazgowa kronika tego, jak wiele wysiłku włożył scenograf Ken Adam, aby stworzyć gadżety, takie jak wyrzucane siedzenie, obracające się tablice rejestracyjne i karabiny maszynowe wbudowane w kierunkowskazy, które zapewniły samochodowi status supergwiazdy.

Kto wiedział, że wysuwane łopatki kół DB5, które mogą niszczyć opony, zostały zainspirowane słynnym wyścigiem rydwanów w hollywoodzkim eposie Ben-Hur z 1959 roku?

Samochód powrócił w kolejnym filmie, Thunderball, a repliki 007 DB5 wyruszyły w światową trasę promującą filmy o Bondzie. Szpieg jeździł też innymi pojazdami, ale DB5 zawsze był ostatecznym samochodem Bonda.

Po 30 latach nieobecności DB5 powrócił na ekrany w filmie Goldeneye z 1995 roku i wystąpił w kolejnych pięciu filmach o Bondzie, a jego kulminacją był występ w filmie Nie czas umierać.

To niesamowite, że najsłynniejszy samochód świata był produkowany tylko przez niecałe dwa lata (1963-5), powstało ich zaledwie 887, a zaledwie garstka została przerobiona na samochody do filmów o Bondzie (na potrzeby filmu i reklamy).

Co sprowadza nas z powrotem do początku, ponieważ książka opisuje również rolę DB5 w filmie Nie czas umierać z ekskluzywnymi zdjęciami zza kulis.

A gdyby tego było mało dla fanów Astona Martina, w dalszej części filmu Daniel Craig odzyskuje "swojego" starego V8 z magazynu - samochód ostatnio widziany w The Living Daylights (1987) z Timothym Daltonem w roli tytułowej.

Zanurz się lub przeczytaj ją od deski do deski, nie sądzimy, że będziesz zawiedziony James Bond's DB5, która została wydana przez Hero Collector Books (RRP £40).

Recenzja Toyoty C-HR