Najlepsze sposoby na zabezpieczenie samochodu

image
Share
 • Facebook
 • Twitter

Utrzymanie bezpieczeństwa samochodu jest priorytetem dla wielu ludzi, więc oto kilka do's i don't's dla utrzymania bezpieczeństwa pojazdu.

W 2021 roku odnotowano ponad 48,000 samochodów zostało skradzionych; to jeden pojazd co 11 minut. Istnieje wiele powodów, dla których samochody są kradzione i istnieją pewne sposoby, aby tego uniknąć i pomóc odzyskać samochód, jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w takiej sytuacji.

Czego szukają złodzieje samochodów?

Złodzieje samochodów szukają różnych cech, gdy wybierają cel. Może to być rodzaj pojazdu, czy jest on uważany za bardziej prestiżowy, rzadki model, zmodyfikowany pojazd, czy samochód będzie dobrze zwrócony za części zamienne, lub bardziej powszechnie, szukając przedmiotów, które są przechowywane w samochodzie, takich jak pieniądze lub telefony komórkowe.

Wartościowe przedmioty pozostawione wewnątrz samochodów są czasami większą motywacją do kradzieży samochodu niż sam samochód! Co więc ludzie kradną z pojazdów? Najczęściej najczęściej kradzione przedmioty z samochodów, stanowiące 39%, są przedmioty wartościowe, takie jak torebki, portfele, portmonetki lub gotówka. Inne przedmioty codziennego użytku to narzędzia z samochodów dostawczych, telefony, radia, a nawet koła.

Nie ma żadnych statystyk dotyczących tego, dlaczego złodzieje wybierają określone samochody, ale patrząc na listy najczęściej kradzionych samochodów z poprzednich lat, możemy dokonać pewnych ocen. W lista 10 najczęściej kradzionych pojazdów w Wielkiej Brytanii, nie będziesz zaskoczony, że Land Rovery, Range Rovery, BMW i Mercedesy znajdują się na tej liście, ale możesz być zaskoczony, że żaden z nich nie zajął pozycji numer jeden. Pierwszą pozycję wśród najczęściej kradzionych samochodów w Wielkiej Brytanii zajmuje najczęściej spotykany na drogach samochód - skromny Ford Fiesta. Dzięki temu, że zajmuje on pierwsze miejsce jako najlepiej sprzedający się samochód w Wielkiej Brytanii przez ostatnie kilka lat, może ułatwić kradzież i utrudnić złapanie, ponieważ po prostu jest ich tak wiele na drogach w jednym czasie, które są tego samego koloru i modelu.

Bardziej prestiżowe samochody na liście to Range Rover, który jest popularny w eksporcie, Mercedes klasy C, ponieważ ma wszystkie dzwony i gwizdki, o które można prosić w samochodzie, BMW serii 3 i Mercedes klasy E.

Jak można ukraść samochód?

Frustrujące jest to, że istnieje więcej niż jeden sposób, że twój samochód może zostać skradziony, z niektórych z nich jest trochę bardziej techniczne niż inne, z tym zwykle pochodzi z metod, które mają na celu ochronę samochodu, w przeciwieństwie do uczynienia go celem kradzieży.

 • Kradzież samochodu bez klucza

Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj kradzieży pojazdów, kradzież bez klucza jest przeprowadzana przy użyciu zewnętrznego sprzętu, który można nabyć już za 100 funtów. Wymagając dwóch sprawców, użyją oni przekaźnika i wzmacniacza, aby oszukać twój samochód, myśląc, że klucz jest bliżej niż jest, co oznacza, że można go otworzyć i odjechać bez uszkodzenia pojazdu.

 • Włamanie w Hanoi

Jest to typ kradzieży, który stereotypowo kojarzy nam się z kradzieżą - włamanie do nieruchomości, zabranie kluczyków i odjechanie.

 • Kradzież dekodera turbo

Jeśli myślałeś, że samochody z ręcznym wejściem są bezpieczne po kradzieży samochodów bez klucza, byłeś w błędzie. Kradzież turbo dekodera wykorzystuje coś, co można by nazwać nowoczesnym kluczem szkieletowym, aby wypełnić kształt dziurki od klucza, odblokowując samochód z łatwością.

 • Klonowanie klucza transpondera

W przypadku klonowania klucza transpondera jest to niestety dokładnie to, co jest napisane na puszce. Twój klucz samochodowy zostaje zabrany i sklonowany, aby zostać skradzionym. Zdarza się to najczęściej w miejscach takich jak garaże, gdzie nie ma się co zastanawiać nad pozostawieniem otwartego samochodu i kluczyków.

 • Kompromitacja diagnostyki pokładowej (OBD)

To urządzenie jest zwykle używane do sprawdzania stanu zdrowia Twojego samochodu, powszechnie używane do MOT. Jeśli jednak urządzenie to dostanie się w niepowołane ręce, może zostać wykorzystane do powielania kodów do kluczy elektronicznych.

 • Przechwycenie kodu klucza samochodowego

Ta metoda kradzieży wymaga nieco więcej planowania i czekania niż niektóre inne metody. Za pomocą specjalnego urządzenia przestępcy mogą przechwycić kod klucza, gdy ofiara zamyka samochód, który następnie może zostać pobrany na pusty klucz.

 • Urządzenie zagłuszające GPS

Ten rodzaj kradzieży skierowany jest na dodatkowe zabezpieczenia, w przeciwieństwie do samego samochodu. Często ludzie instalują system śledzenia GPS, aby ich samochód mógł być zlokalizowany, jeśli zostanie skradziony. Niestety, przestępcy mogą użyć urządzenia do zagłuszania sygnału urządzenia śledzącego w czasie kradzieży, więc nie można go śledzić.

Jak można zapobiec kradzieży samochodu?

Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec kradzieży pojazdu do kradzieży.

 • Zamykaj samochód

Może to zabrzmieć boleśnie, ale zamknięcie samochodu na klucz może zapobiec natychmiastowej i przypadkowej kradzieży. Oprócz tego, koniecznie sprawdź, czy zamknąłeś wszystkie okna i szyberdach.

 • Trzymaj klucze w bezpiecznym miejscu.

Jeśli posiadasz bezkluczykowy system otwierania samochodu, jest to dla Ciebie szczególnie ważne. Aby zapewnić bezpieczeństwo samochodu, trzymaj kluczyki jak najdalej od samochodu, gdy w nim nie przebywasz. Jeśli parkujesz samochód w domu, nie zostawiaj klucza w pobliżu drzwi, ponieważ istnieje szansa, że łatwo się otworzą podczas kradzieży, i upewnij się, że masz zapasowy klucz. Można również zakupić torebki blokujące sygnał, które mogą pomóc w zapobieganiu kradzieży.

 • Bezpieczne parkowanie

Po raz kolejny brzmi to jak oczywistość, ale łatwo to przeoczyć. Parkowanie w dobrze oświetlonym, bezpiecznym miejscu może zmniejszyć szanse na kradzież samochodu.

Spersonalizowane tablice rejestracyjne

W niektórych przypadkach spersonalizowane tablice rejestracyjne mogą być powodem do kradzieży samochodu, ponieważ wszelkie działania przestępcze podejmowane w pojeździe nie zostaną zidentyfikowane i mogą być wykorzystane jako bezpośredni cel dla danej osoby. Jednakże, spersonalizowane tablice rejestracyjne mogą być błogosławieństwem w przebraniu, jeśli Państwa samochód został skradziony.

Możesz zgłosić swój skradziony pojazd na policję i skradzioną tablicę rejestracyjną do DVLA, więc twój samochód może być śledzony przez oba organy, a następnie może znacznie łatwiej udowodnić, że jeśli coś się stanie w tym samochodzie, że to nie ty, jeśli został zgłoszony.

Co zrobić, gdy samochód zostanie skradziony?

Jeśli twój samochód został skradziony, musisz natychmiast skontaktować się z policją, zwłaszcza jeśli fizyczna krzywda została wyrządzona tobie, twojemu pojazdowi lub komuś innemu. Należy również zadzwonić do swojej firmy ubezpieczeniowej, aby zgłosić roszczenie. Następnie, jeśli ubezpieczenie wypłaci pieniądze za pojazd, należy skontaktować się z DVLA, aby poinformować ich, że samochód należy teraz do tej firmy ubezpieczeniowej.

Recenzja Toyoty C-HR