Jaka jest przyszłość podróży samochodem?

image
Share
  • Facebook
  • Twitter

Każdego ranka miliony z nas budzą się jak zombie, rzucają na siebie ubrania i potykają się do swoich samochodów. Następnie, jak w zegarku, wszyscy jedziemy tymi samymi drogami, do tych samych budynków, gdzie siedzimy przez osiem godzin stukając w klawiatury.

W Wielkiej Brytanii przeciętny pracownik spędza 62 minuty na dojazdach do pracy, a 15% jest narażonych na 102 lub więcej minut podróży do i z pracy. Dla zdecydowanej większości Brytyjczyków oznacza to prowadzenie samochodu, często w ślimaczym tempie, wpatrując się pustym wzrokiem w morze świateł hamowania przed nimi.

Oczywiście coraz więcej z nas zaczyna korzystać z pracy hybrydowej, gdzie część tygodnia spędzamy pracując w domu, a drugą część w biurze. Okazuje się, że w większości przypadków jest to korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, ponieważ wydajność wzrasta, a koszty spadają.

Jednak przy całym podekscytowaniu tym lepszym sposobem pracy, musimy przyjąć do wiadomości fakt, że biura zawsze będą potrzebne, nawet jeśli nie będziemy do nich przykuci przez pięć dni w tygodniu.

Oznacza to, że bez względu na to, jak bardzo będziemy tym gardzić, nadal będziemy musieli dojeżdżać do pracy. I o ile w najbliższych latach nie dojdzie do sejsmicznej zmiany w polityce transportowej rządu, dla większości ludzi te dojazdy do i z pracy nadal będą odbywać się samochodem.

Ale to nie oznacza, że podróże samochodem muszą pozostać bez zmian. W rzeczywistości zaczynamy już widzieć początki rewolucji motoryzacyjnej. Oto, w jakim kierunku zmierzamy.

Wszystko elektryczne

Czy ci się to podoba, czy nie, przyszłość podróży samochodem jest elektryczna. Koła są już w pełnym ruchu i nie ma możliwości odwrotu.

Oczywiście, istnieje wiele problemów, które należy rozwiązać w przypadku pojazdów całkowicie elektrycznych, ale w wielu kluczowych obszarach nastąpił już znaczny postęp. Największa poprawa nastąpiła w zakresie zasięgu - nowoczesne pojazdy elektryczne są w stanie przejechać setki mil na jednym ładowaniu.

Mimo to, samochody całkowicie elektryczne nie są jeszcze praktyczne dla wszystkich, ponieważ wciąż potrzebne są ulepszenia w technologii i infrastrukturze, która je wspiera.

Ale to nadejdzie, raczej prędzej niż później, i w końcu wszyscy będziemy jeździć cichymi samochodami z tylko dwoma pedałami.

Miejsce na rozrywkę

Jazda do i z pracy to dla większości z nas martwy czas. Zostajemy sami, a za towarzystwo mamy tylko radio i nasze myśli, czy nam się to podoba, czy nie.

Jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku tych z nas, którzy podróżują do pracy transportem publicznym. W każdym autobusie czy pociągu można zobaczyć mnóstwo ludzi używających swoich telefonów w tym czy innym celu, wykorzystując czas, który w przeciwnym razie spędzilibyśmy wpatrując się w tył głowy obcego człowieka.

Gry mobilne to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród osób dojeżdżających do pracy. W rzeczywistości jest to drugi najczęstszy wybór po słuchaniu muzyki lub podcastu, przy czym 37% osób wyciąga swój telefon, aby rozegrać kilka rund w ulubiony tytuł.

Częścią sukcesu jest różnorodność tytułów, ponieważ twórcy stworzyli coś dla każdego. Dla tych, którzy lubią tradycyjne otwarcia, gry karciane, takie jak poker, są popularnym wyborem. Dzieje się tak częściowo dzięki temu, że wiele stron oferujących te gry często zapewnia zasoby, które wyjaśniają mechanikę pokera online i pomagają nauczyć się w niego grać.

Te klasyczne opcje nie są jedynym popularnym wyborem chociaż, fani pierwszoosobowych strzelanek takich jak Call of Duty również mają wiele możliwości wyboru dla ich dojazdu. Wraz z rozwojem technologii, deweloperzy byli w stanie zmniejszyć te tytuły AAA, aby nadawały się na mniejszy ekran, co czyni je świetnymi do dojazdu do pracy.

Obecnie osoby dojeżdżające do pracy samochodem nie mogą korzystać z luksusu, jakim jest możliwość cieszenia się grami i innymi formami rozrywki w drodze do pracy. Ale wraz z poprawą technologii autonomicznej jazdy, to może się zmienić.

W Wielkiej Brytanii kierowcy będą mogli wkrótce oglądać filmy w samojezdnym samochodzie podczas jazdy z niewielką prędkością, a to prawdopodobnie dopiero początek tej zmiany.

Bezpieczniejsza podróż

Jazda w nowoczesnym samochodzie jest zupełnie innym doświadczeniem niż 20, 30 lub 40 lat temu. Są one znacznie bezpieczniejsze pod każdym względem i często można dostrzec ten wzrost bezpieczeństwa, nawet jeśli nie można wyjaśnić dlaczego. Większe podwozie, lepiej zaprojektowane strefy zgniotu, kokon z poduszek powietrznych i więcej systemów wspomagających kierowcę zmniejszyły prawdopodobieństwo, że dojdzie do kolizji i zwiększyły szanse na przeżycie, jeśli do niej dojdzie.

Przed producentami samochodów jest jeszcze długa droga. W najbliższej przyszłości we wszystkich pojazdach pojawią się nowe "aktywne" technologie bezpieczeństwa. Przejmą one od kierowcy zadanie uniknięcia wypadku, poprzez hamowanie, kierowanie lub obie te czynności.

Recenzja Toyoty C-HR